Evropské vegetační syntézy
Koordinátor
Milan Chytrý (chytry@sci.muni.cz)Spolupracovníci
Irena Axmanová, Gianmaria Bonari, Jiří Danihelka, Jan Divíšek, Pavel Dřevojan, Michal Hájek, Ondřej Hájek, Dana Holubová, Anni Jašková, Borja Jiménez-Alfaro, Martin Jiroušek, Veronika Kalníková, Veronika Kalusová, Ilona Knollová, Anna Kuzemko, Flavia Landucci, Zdeňka Lososová, Corrado Marcenò, Pavel Novák, Josep Padulles Cubino, Tomáš Peterka, Zdenka Preislerová, Marcela Řezníčková, Eva Šmerdová, Petra Štěpánková, Jakub Těšitel, Lubomír Tichý, Martin Večeřa, Denys Vynokurov, Viktoria Wagner, Dominik ZukalDalší spolupracovníci
Členové IAVS Working Group European Vegetation SurveyFinanční podpora
Cíle projektu
Naše pracovní skupina koordinuje Evropský vegetační archiv (EVA), integrovanou databázi fytocenologických snímků, která byla zřízena v roce 2012 ve spolupráci s kolegy z mezinárodní pracovní skupiny European Vegetation Survey při Mezinárodní společnosti pro výzkum vegetace (IAVS). Tento datový zdroj používáme pro analýzy různých aspektů diverzity evropské flóry a vegetace a vyvíjíme metody a nástroje pro podobné analýzy. Kromě toho provádíme vlastní terénní výzkum vegetace v různých částech Evropy. Soustředíme se zejména na: vývoj typologie evropských biotopů jako nástroje pro ochranu přírody revize klasifikačního systému evropské vegetace s využitím rozsáhlých databází fytocenologických snímků mapování variability maloplošné druhové diverzity evropské vegetace a vysvětlování příčin této variability výzkum fylogenetické a funkční diverzity evropské vegetace hodnocení rostlinných invazí v evropské vegetaci vývoj infrastruktury, metod a nástrojů pro tento výzkum
Hlavní výsledky
Vegetační databáze
Založili jsme Evropský vegetační archiv (EVA; Chytrý et al. 2016) a vytvořili několik tématických databází evropské vegetace (např. Landucci et al. 2015, Peterka et al. 2015, Marcenò & Jiménez-Alfaro 2017, Kalníková & Kudrnovsky 2017, Bonari et al. 2018, Jašková et al. 2020). Také dodáváme data do celosvětové vegetační databáze sPlot (Bruelheide et al. 2019).
Metody analýzy vegetace a software
Vyvinuli jsme různé metody pro statistické analýzy velkých vegetačních databází. Velká část těchto metod je dostupná v programu JUICE Lubomíra Tichého. V poslední době jsme se zaměřili zejména na vývoj nových funkcí pro expertní systémy pro klasifikaci vegetace (Landucci et al. 2015, Tichý et al. 2019) a další nástroje pro automatické určování vegetačních typů (Tichý & Chytrý 2019).
Klasifikace evropské vegetace
Účastnili jsme se přípravy standardního seznamu evropské vegetace, tzv. EuroVegChecklistu (Mucina et al. 2016). Dále jsme se podíleli na několika studiích, které na základě analýzy velkých souborů fytocenologických snímků vytvořily formalizované klasifikace vybraných vegetačních typů pro celou Evropu nebo velkou část našeho kontinentu (např. Douda et al. 2016, Rodríguez-Rojo et al. 2017, Willner et al. 2017, 2019); některé z těchto studií byly koordinovány naším týmem (e.g. Peterka et al. 2017, Marcenò et al. 2018, Landucci et al. 2020, Novák et al. 2020).
Evropské biotopy
Pro Evropskou agenturu životního prostředí pracujeme na revizi a parametrizaci evropské standardní klasifikace biotopů EUNIS (Schaminée et al. 2012, 2013, 2014, 2016a, 2016b, 2018, 2019, 2020). Předběžná verze této revize byla použita v Evropském červeném seznamu biotopů (Janssen et al. 2016), na jehož tvorbě jsme se také podíleli. Vyvinuli jsme klasifikační expertní systém pro revidované typy biotopů EUNIS a vytvořili jsme seznamy jejich indikačních druhů a mapy rozšíření, které jsou významné pro praktické využití této klasifikace biotopů v ochranářském plánování, monitorování a rozhodování v Evropské unii i mimo ni.
Maloplošná diverzita vegetačních typů
Vyvinuli jsme techniku pro mapování maloplošné diverzity vegetace s využitím fytocenologických snímků (Divíšek & Chytrý 2018), zmapovali jsme druhové bohatství evropských lesů (Večeřa et al. 2019) a modelovali jsme druhové bohatství evropských bučin (Jiménez-Alfaro et al. 2018). Také jsme provedli dokumentaci extrémně druhově bohaté travinné vegetace v Karpatech a okolí (Chytrý et al. 2015, Roleček et al. 2019).
Invaze nepůvodních druhů rostlin v evropské vegetaci
Provedli jsme detailní vyhodnocení invazí nepůvodních druhů rostlin ve všech hlavních typech evropských lesů (Wagner et al. 2017). Také se zabýváme výměnami nepůvodních druhů mezi Evropou a jinými kontinenty v rámci analogických vegetačních typů v původním a nepůvodním areálu (Kalusová et al. 2014, 2015, 2017).